Puitlaastplaadid ja OSB plaadid

Puitlaastplaadid

puitlaastplaatPuitlaastplaat on puitplaat, mis on valmistatud kõrgel temperatuuril ja survel kokku pressitud puitlaastust ja sideainest. Enamasti kasutatakse spetsiaalseadmes purustatud okaspuidu laastu.

Toodetakse nii kuivades kui ka niisketes tingimustes kasutatavat puitlaastplaati; samuti spetsiaalset kandekonstruktsiooni plaati ning punnühendusega sidumiseks mõeldud plaati. Puitlaastplaat on väga levinud materjal ehituses ja mööblitööstuses, kuid ka näiteks pakendite valmistamisel.

Puitlaastplaadi paksus jääb enamasti vahemikku 6–28 mm, kuid rohkem kasutatakse plaate paksusega 12–25 mm. Plaadi tihedus on kuni 700 kg/m3. Levinuim formaat on 2600 x 1200 mm. Plaadi niiskusesisalduse jääb vahemikku 5–13%.

Ehituses kasutatakse puitlaastplaati peamiselt vooderdus- ja alusmaterjalina. Mööblitööstuses on puitlaastplaat juba pikka aega olnud üks levinumaid puiduasendajaid nii korpusmööbli kui ka pehme mööbli konstruktsioonielemendina. Nähtavate pindade puhul kasutatakse puitlaastplaati lamineerituna või spoonituna.

 

Durelis puitlaastplaadid

Durelis Floor

durelis_floorSuure tihedusega puitlaastplaat spetsiaalse kaldprofiiliga tapikeelega kahel või neljal küljel. Veekindel Durelis/Populair® on sobiv nii karkassalusel või ilma karkassaluseta põrandate paigaldamiseks ka niisketes tingimustes. Plaate võib kasutada ka vertikaalsetes rakendustes.

Tapikeele profiil tagab suure stabiilsuse ja kerge paigalduse ning võimaldab paneelide süvistatud naela- või kruvipeadega kinnitust.

Durelis/Populair® põrand on suure jäikuse ja tugeva lihvimata pinnaga. See annab Durelis/Populair® põrandale suure löögikindluse. Kõva, eriti tihe pind, kergendab suurel määral põranda puhastamist. Durelis/Populair® põranda tootmisel kasutatakse melamiinliimi, mis võimaldab põrandal mitte ainult säilitada oma algset tugevust, vaid ka vähendada miinimumini pundumist ja lineaarseid mõõtelisi muutusi isegi väga niisketes tingimustes.

 

durelisDurelis Popular

Lihvimata, niiskuskindel, ekstra kõva pealispinnaga plaat.

Suure tihedusega puitlaastplaat lihvimata, kõva pealispinna ja eriti kergesti puuritava sisekihiga, liimitud MUF liimiga. Plaat paisub ja punsub minimaalselt kõrge niiskusega tingimustes.

Sobiv koormusttaluvateks rakendusteks niiskes keskkonnas ja samuti ka betooniraketise plaatideks. Plaat on kergesti saetav ja madala formaldehuudi eritusega (E1 klass).

 

OSB plaadid

osbOSB 3 Niiskuskindel plaat (Oriented Strand Board) – (tõlkes – orienteeritud lameda laastuga plaat) on materjal, mida valmistatakse ristkülikuliste puitlaastude pressimise teel kõrge rõhu ja temperatuuri tingimustes liimivat veekindlat fenoolkarbamiidformaldehüüdvaiku kasutades. Ehituses asetatakse niiskuskindel plaat OSB 3 normeerivates trükistes kasutuse põhjal vineeriga samale kohale. OSB sisaldab üle 90% puitu. Seda toodetakse spetsiaalselt töödeldud väikese diameetriga puutüvedest. Tüved kooritakse ja lõigatakse seejärel lamedateks laastudeks. Laasturibad paiknevad OSB väliskihtides plaadi pikkusega paralleelselt, sisemistes – risti.

Niiskuskindel plaat OSB 3 eelkäijaks oli ameerika plaat “Waterboard”, mida oli ehitusel kasutatud juba 30 aastat ja mida on üksikasjalikult kirjeldatud ja registreeritud kõigis Ameerika ja Kanada eeskirjades ja ehitusstandardites.

OSB plaat on tänu oma omadustele ja kasutusvariantidele ideaalne alternatiiv vineerile ja puidule näiteks ehituses, mööblitööstuses jne. Seejuures on see materjal loodusesõbralik. OSB plaate on saada paksustes 6..25 mm ning nii punnita kui 2- ja 4-külgse punniga.